Úvodní stránka   O autorovi a o řemesle   Výstavy a prezentace   Objednávky   Džarci   První drátenická škola - celoroční program 2004   Hodnocení absolventů minulých kursů   2. divoký sraz dráteníků   Drátenické rekordy, Pelhřimov 2001 - 2003   Výstavy a akce probíhající a chystané   Objednávky, vzkazy, názory Kazety pro domácí učení  Drátenická literatura

Nabídka knih a brožur o drátech a drátenících
pro dráteníky a příznivce drátu.


   Jde převážně o knihy slovenské, neboť odtamtud řemeso pochází. Některých titulů je dost, jiné jsou stále vzácnější až nedostupné.
Vyprodané jsou například katalogy: Premeny drotu 1998 a 2001,
 román: Ako divé husi, A+V. Ferkovci,
 kniha: Svetom, moje, svetom, ... V. Ferko, 1985

   Publikace lze koupit při výuce v Zadní Třebani nebo poštou na dobírku. Pokud jsou na skladě, odesílám zásilku ihned po objednání. Dobírkové poštovné je 52 až 70-80 Kč, podle váhy a ceny zásilky. Balné neúčtuji. Některý titul může být aktuálně vyprodaný - pak prosím o strpení - doobjednávka trvá asi 1 měsíc. Může se stát, že se titul vyprodá úplně, knihy většinou nevycházejí v reedici. Při objednávce od organizace uveďte prosím IČO.Svet drotárov, Karol Guleja, Matica slovenská, 1992.

       Kniha představuje ojedinělý pohled - na dráteníky - na jejich poněkud tajemné potulné řemeslo - z celosvětové perspektivy. Publikace má 250 stran, 27 kapitol, 150 ilustrací, A4. Informuje o obchodu, řemesle i umění, některé historické údaje zde byly uvedeny poprvé na světě. Řemeslo mělo podle autora knihy mohutný ohlas v literatuře i ve výtvarném a literárním umění, což dokazuje mnoha odkazy v několika jazycích. Kniha v plátěné vazbě, na předsádkách obsahuje mapy, zobrazující odkud a kam dráteníci ve světě došli. Jsou to místa velmi vzdálená a překvapivá. Kniha by neměla chybět v knihovnách etnografů, zájemců o stará řemesla ani novodobých výtvarníků, kterým učarovaly jemné drátěné linie.
       Karol Guleja, ve svých téměř 90 letech stále aktivní účastník novodobého růstu zájmu o "drotárstvo", knihu doporučuje badatelům, učitelům, zájemcům o národopis, vlastivědu, umělecká řemesla, společenské vědy, dějiny řemesel, hudení vědu, literaturu, poezii...

       Cena 350,- Kč + poštovné (cca 65,- Kč/1 ks) omezený počet výtisků

Objednávka knihy Svet drotárov, Karol Guleja:
Počet kusů:
Jméno:
IČO:
Adresa: Ulice:
Město:
PSČ:
E-mail:
 


Drotárstvo I. a II. díl, Katarína Kekelyová, Žilina, 1992/93.

       Unikátní katalog drátenické sbírky Povážského muzea v Žilině, vyšel v roce 50. výročí založení sbírky. 20 x 20 cm, 2 x 100 stran, rejstříky, bohatá fotodokumentace, popis více než 1000 sbírkových předmětů, 9 kapitol - výstroj, materiál, opravy nádobí, výrobky z drátu, z plechu, umělecké předměty, písemnosti, fotografie, tématická umělecká díla, seznam literatury. První ucelený pokus popsat a uspořádat konkrétní drátenické předměty a památky na práci dráteníků. Podává podrobný obraz o sbírce, jak vypadala před cca 15 lety - v době smělých počátků obnovy zájmu o drátenictví. Stala se výborným základem pro každého vážného zájemce o řemeslo. Ač jde o vědeckou publikaci, její jazyk je srozumitelný laikům a také uspořádání je velmi přehledné.
       Katarína Kekelyová-Hallonová stojí od doby vydání publikace v čele snahy o praktické oživování řemeslných postupů - po stránce teoretické i jako výborná organizátorka.
V oblasti použití platí totéž, co bylo řečeno u knihy K. Guleji.

       Cena 260,- Kč + poštovné (cca 65,- Kč /zásilku)

Objednávka knihy Drotárstvo I. a II. díl, Katarína Kekelyová:
Počet kusů:
Jméno:
IČO:
Adresa: Ulice:
Město:
PSČ:
E-mail:
 


Premeny drôtu 95, Katarína Hallonová a kol., Žilina 1995.

       I. trienále výtvarníků pracujících s drátem. Kolektivní výstava se uskutečnila v rámci V. stretnutia drotárských majstrov v Budatínském zámku v Žilině v červnu 1995. Poprvé zmapovala novodobé tvůrčí úsilí lidí, jimž práce s drátem učarovala. Katalog ve slovenštině, angličtině a francouzštině informuje o 30 současných tvůrcích, kteří navazují na starobylé kořeny řemesla. Texty jsou doprovázeny 97 fotografiemi, většinou v barvě a na křídovém papíře. Kromě medailónků tvůrců obsahuje i stručné hodnocení vývoje řemesla od poč. 90. let a návaznost na historii. A4, 150 stran, brožované, v tuhých deskách s papírovým přebalem.
       Publikace je významná také tím, že zachycuje práce "klasiků" současnosti: Štefana Mlicha, Viktora Benka-Grítera, Remigie Biskupské, otce a syna Jurovatých, Ladislava Mikulíka, Ondreje Zimky. Je to jediný dostupný díl ze série 3 doposud uskutečněných trienále "Premeny drotu" (1995, 1998, 2001). Čtvrté trienále se chystá v červnu roku 2004.
       První, velmi výpravný katalog současných tvůrců.

       Cena 370,- Kč + poštovné, (cca 65,- Kč za zásilku) omezený počet výtisků

Objednávka knihy Premeny drôtu 95, Katarína Hallonová a kol.:
Počet kusů:
Jméno:
IČO:
Adresa: Ulice:
Město:
PSČ:
E-mail:
 


Malá knižnica drotára I., Marián Mrva a kol.
Drotárstvo ako remeslo, umenie a podnikatelská aktivita.

       Sborník z konference 2. a 3. června 1992 v Žilině, II. vydání.
       Sborník na 80 stranách představuje 16 příspěvků od 15 autorů - většinou se týkají obnovení vazeb drátenického řemesla na současnost. Kromě řady podrobných teoretických příspěvků zde publikoval Štefan Mlich poprvé práci: Ozdobný prvek v drátenictví - rozdělil ozdobné prvky podle funkce a využití, popsal některé typy povrchových úprav a nástrojů. Sborník obsahuje 125 poznámek a odkazů na literaturu. Je výborný pro toho, kdo se hluboce zajímá o literaturu a teoretické podklady. Kromě vyobrazení ozdobných prvků neobsahuje obrazovou dokumentaci. Vydáno k 50. výročí založení Městského muzea v Žilině. A5, 76 stran.
       Zásadní teoretická práce pro obnovu řemesla.

       Cena 95,- Kč + poštovné (cca 52,- Kč za zásilku)

Objednávka knihy Malá knižnica drotára I., Marián Mrva a kol:
Počet kusů:
Jméno:
IČO:
Adresa: Ulice:
Město:
PSČ:
E-mail:
 


Malá knižnica drotára II., Marián Mrva a kol.
Drotárstvo - história a súčasnosť

       Sborník z konference 16. června 2000 v Žilině.
       Sborník vydaný k 10. výročí mezinárodních setkání drátenických mistrů v Žilině.
Obsahuje podrobný jmenovitý popis vývoje jednotlivých řemeslníků a výtvarníků za uplynulých 10 let, bohatou obrazovou dokumentaci, druhý díl Mlichova "Ozdobného prvku v drátenictví" včetně doprovodných fotografií, medailonky Ladislava Mikulíka a Remigie Biskupské a základní informaci o drátenickém dění v České republice. A5, 88 stran, 34 fotografií.
       Zajímavá grafická úprava.

       Cena 105,- Kč + poštovné (cca 52,- Kč za zásilku)

Objednávka knihy Malá knižnica drotára II., Marián Mrva a kol:
Počet kusů:
Jméno:
IČO:
Adresa: Ulice:
Město:
PSČ:
E-mail:
 


Malá knižnica drotára III., Katarína Hallonová, Mária Krajčová, Žilina 2003.
Drôtovanie s džarkom Markom,
metodika práce s drátem pro děti od 9 do 99 let

       Brožovaná kniha, 300 stran, A5, velké množství návodných kreseb a černobílých fotografií, finální výrobky jsou vyobrazeny na celostránkových barevných fotografiích na křídovém papíře. Přílohu tvoří vložený list A3 se "střihy" - předlohami k práci.
       První polovina knihy je věnována motivaci, základním prvkům, konstrukčním spojům a bezpečnosti při práci s drátem. V druhé části jsou návody na 13 konkrétních výrobků, které jsou sestaveny z vyzkoušených částí. Pracuje se s měděným drátem - pro jeho měkkost a snazší tvarovatelnost. Postupy však lze použít i pro ostatní druhy drátu. Kniha obsahuje velké bohatství námětů a některé drátenické finesy, které přes jejich jednoduchost laik těžko uhodne bez návodu. Lze bez nadsázky říci, že v rámci Evropy se jedná o první a úspěšný novodobý pokus o napsání drátenické učebnice. Není jenom pro děti, poučí se v ní i mnozí dospělí.
       Kniha vznikala od srpna do listopadu 2003, v úzké spolupráci výtvarnice (Mária Krajčová) a vedoucí sekce drotrárstva Povážského muzea (Katarína Hallonová). Jde o prvotinu se všemi klady (je jich mnoho) i zápory. V novém vydání by bylo dobré věnovat více pozornosti grafice a knihařské technologii. Přesto lze publikaci vysoce hodnotit.
       Přináší nový pohled na šíření drátenických technologií v dnešní době.
       Pro učitele, vychovatele, pracovníky DDM a instruktory volnočasových aktivit.

       Cena 350,- Kč + poštovné ( cca 65 Kč za zásilku) omezený počet výtisků

Objednávka knihy Malá knižnica drotára III., Katarína Hallonová, Mária Krajčová:
Počet kusů:
Jméno:
IČO:
Adresa: Ulice:
Město:
PSČ:
E-mail:
 


Sada drátenických pohlednic 10 + 3, Marián Mrva
Drotárske zbierky považského múzea v Žiline, 1999.

       Drobná obrazová publikace, která však předčí leckterou knihu.
       Obsahuje totiž velmi kvalitní snímky z expozice drátenického muzea - celkový pohled na expozici, světnici s drátenickými výrobky, krosnu, kuchyňské náčiní, misku a držáky na noviny, ptačí klec, a lustr, draka, princeznu a drotára s džarkem - posledních pět exponátů vyrobil Josef Kerak v roce 1941, kdy byla zahájena sbírková činnost muzea. Jde vlastně o obrazový doplněk "Sveta drotárov", protože výstavu v uvedeném roce organizoval p. Karol Guleja, autor velké monografie. Zaujme také mapka "putování dráteníků po světě", uvádí 25 zemí na 5 kontinentech, kam na svých cestách dráteníci došli. Dodnes se to zdá neuvěřitelné.
       Jedinečné exponáty nebývalé historické hodnoty.

       Cena 85,- Kč + poštovné (cca 52,- Kč za zásilku) - doporučujeme objednávat s jinými publikacemi, poštovné se sníží.

Objednávka knihy Sada drátenických pohlednic 10 + 3, Marián Mrva:
Počet kusů:
Jméno:
IČO:
Adresa: Ulice:
Město:
PSČ:
E-mail:
 


Výstavní katalog výtvarnice z Llanybri ve Walesu.
Výšivky v prostoru: Julia Griffiths Jones, Martin, 1999.

       Velmi útlá brožura, 10 stran, obsahuje však informace o výtvarném projevu ženy, která se drátenictvím inspiruje zcela specificky a velmi nečekaně. Katalog bohužel nemůže zobrazit výstavu v celé její šíři, přesto však i těchto 19 barevných snímků šokuje každého, kdo se setká s tímto nezvyklým přístupem. Julia Griffiths si možná dělá z pozorovatelů legraci, možná to myslí úplně vážně - to nelze na první pohled rozeznat. Prameny inspirace popisuje v textové části Dr. Marián Mrva. Jde o záměrné výtvarné výlety z Britských ostrovů do "východních" evropských zemí. Vzpomínkou na jeden takový výlet je i tento katalog.
       Drátenická volná výtvarná tvorba - překvapivý pohled z Velké Británie.

       Cena 90,- Kč + poštovné (cca 52,- Kč za zásilku) - doporučujeme objednávat s jinými publikacemi, poštovné se sníží. doprodej

Objednávka knihy Výšivky v prostoru: Julia Griffiths Jones, Martin, 1999.:
Počet kusů:
Jméno:
IČO:
Adresa: Ulice:
Město:
PSČ:
E-mail:
 


Škola tradičnej výroby remesiel
Drotárstvo, Ladislav Jurovatý ml., ÚĽUV Bratislava, 2000.

       Stručná a výstižná pomůcka, skvělý mistr se pokusil o návody "jednoduchých výrobků". 32 stran, 20 x 20 cm, 55 černobílých i barevných fotografií, jde o první instruktážní pomůcku určenou dospělým, výborná grafika, dobře promyšlené postupy, výborně provedené fotografie, Vše velmi jednoduché a dobře pochopitelné. Nechybí ani citace základní literatury a pečlivý seznam vyobrazení. Kromě autorových prací zde můžete najít i výrobky řady dalších vynikajících výtvarníků, řemeslníků i designérů.
       Vše podle hesla: Méně je někdy více! zde to platí dvojnásob.

       Cena 125,- Kč + poštovné (cca 60,- Kč za zásilku) - doporučujeme objednávat s jinými publikacemi, poštovné se sníží.

Objednávka knihy Drotárstvo, Ladislav Jurovatý ml., ÚĽUV Bratislava, 2000.:
Počet kusů:
Jméno:
IČO:
Adresa: Ulice:
Město:
PSČ:
E-mail:
 


Škola tradičnej výroby remesiel
Kraslice, Anna Chlupová, ÚĽUV Bratislava, 2003.

       Novinka, další z řady řemeslných návodných brožur, kromě mnoha tradičních klasických postupů obsahuje i drátované kraslice. Vždy je uveden původ techniky, několik barevných ilustrací, návod jak vzor udělat a kde získat pomůcky. 32 stran, 60 barevných fotografií, opět skvělá grafika a velmi pečlivé zpracování, včetně uvedení zdrojů informací. Až na opravdu nepatrné drobnosti není možné brožuře nic vytknout. Autorka po mnoha letech publikuje nový snímek odrátovaných kraslic M.Bialončíka ze Stráňan (1962) a pravděpodobně poprvé vzory provedené podle dlouholetého (již zemřelého) spolupracovníka slovenského ÚĽUVu Viktora Benka-Grítera z Poproče, které vytvořil v roce 1994-95. (str.21, obr.39). Z nové doby chybí odkaz na Povážské muzeum v Žilině, které vlastní největší sbírku odrátovaných kraslic na světě od (435 kusů od 80 autorů, 2003).

       Cena 125,- Kč + poštovné (cca 60,- Kč za zásilku) - doporučujeme objednávat s jinými publikacemi, poštovné se sníží.

Kraslice, Anna Chlupová, ÚĽUV Bratislava, 2003.:
Počet kusů:
Jméno:
IČO:
Adresa: Ulice:
Město:
PSČ:
E-mail:
 


Řemesla - tradice - technika
Drátenictví, Alena Vondrušková, Praha, Grada, 2002.

       První česká publikace s drátenickou tématikou, na 100 stranách A5 obsahuje 72 fotografií a řadu návodných kreseb. Výstižně podává historii řemesla, z práce je patrná dokonalá práce s prameny, vše je přehledně uspořádáno, jak historická, tak současná díla mají vždy uvedeného autora práce, letopočet vzniku i fotografa. Součástí knihy je i výkladový slovník a seznam literatury. Text se člení na kapitoly - Dějiny: v nichž je podrobněji rozebrán vývoj výroby a použití drátu od doby bronzové, přes keltské osídlení až po novověk. Zvláštní pozornost je věnována Slovensku, které bývá právem označováno za kolébku novodobého drátenického zázraku. Koncem 19. století se této činnosti věnovaly každoročně desítky tisíc slovenských mužů. Odcházeli do světa a tam po nich zůstávalo ohromující množství různých typů rukodělných výrobků. Kniha informuje o způsobu života, používaném nářadí a zvycích. Podrobně je vysvětlen zánik řemesla ve 20. století i jeho znovuzrození v současnosti.
       V kapitole - Technika: jsou popisovány druhy výrobků od původních praktických až po soudobé umělecké v patnácti oddílech. Kapitola: Nářadí a materiál se věnuje obtížnému tématu - jak uchránit drátěné výrobky před korozí, jak dráty patinovat. Posledních 10 stran knihy popisuje typy výpletů, nastavení drátů, jednotlivé zdobné prvky. Tato část je ze všech kapitol nejméně přehledná, mísí se v ní prvky starobylé s moderními, které staří dráteníci ve svém sortimentu neměli.
       Brožura vznikla za značné podpory slovenských institucí - bratislavského ÚĽUVu a Povážského muzea v Žilině.
       Výborná faktografie, poprvé v českém jazyce, unikátní fotografie, řada kreseb.

       Cena 129,- Kč + poštovné (cca 52,- za zásilku)

Drátenictví, Alena Vondrušková, Praha, Grada, 2002.:
Počet kusů:
Jméno:
IČO:
Adresa: Ulice:
Město:
PSČ:
E-mail:
 


Drátenické rekordy v knihách:
Česká kniha rekordů, M. Marek, L. Rafaj, J. Vaněk, agentura Dobrý den, Pelhřimov, 2003.

       128 stran, 13 let rekordů od vydání Kochánkovy knihy 1000 českých nej...,
Rekordy ve 125 kategoriích, 6 drátenických rekordů:
       - Nejmenší odrátovaný džbánek,
       - Nejvíc drátenických učedníků na jednom náměstí
       - Nejmenší odrátované ptačí vejce
       - Největší odrátované ptačí vejce
       - Obří keramické vejce
       - Vejce bez vejce

       Inspirace, obdiv k rekordmanům, správné furiantství - proč to taky nezkusit? Každý rekord je překonatelný, některý jenom jednou! Dráteník Petr děkuje organizátorům z Pelhřimova za pěkné zážitky a vyzývá ostatní dráteníky: Zkuste to!

       Cena 399,- Kč + poštovné (cca 62,- za zásilku)

Česká kniha rekordů, M. Marek, L. Rafaj, J. Vaněk, agentura Dobrý den, Pelhřimov, 2003.:
Počet kusů:
Jméno:
IČO:
Adresa: Ulice:
Město:
PSČ:
E-mail: