Úvodní stránka   O autorovi a o řemesle   Výstavy a prezentace   Objednávky   Džarci   První drátenická škola - celoroční program 2004   Hodnocení absolventů minulých kursů   2. divoký sraz dráteníků   Drátenické rekordy, Pelhřimov 2001 - 2003   Výstavy a akce probíhající a chystané   Objednávky, vzkazy, názory Kazety pro domácí učení  


Napsali o drátenickém kursu: ...

Od jara do podzimu 2001 probíhal ve Třebani 1. běh drátenického kursu. Všichni jeho účastníci pracovali s velkou pílí a tak si po 10. lekci hrdě odnášeli "osvědčení VSUŘ". Součástí výuky bylo také hodnocení práce lektora. Dostal od svých džarků slovní hodnocení a tak se o průběhu kursu můžete dozvědět více....

Od jara do podzimu jsem navštěvovala v Zadní Třebani kurs drátování s partou stejně "praštěných" lidí. Na kurs jsem se vždycky moc! těšila a je mi líto, že je konec. V průběhu kursu mi vadila dlouhá "prázdninová přestávka", a některé málo dostupné informace o místech nákupu drátů (ač jsme měli toto zjistit za domácí úkol), což mi někdy bránilo v domácí tvorbě, ale přesto jsem si poradila a již mnoho výrobků rozdala. Celkově bych kurs hodnotila jako výborný, neboť pro mne znamenal mnoho, jako nezaměstnaná jsem se dostala do vynikající party lidí se stejným zájmem o ruční práce. Díky, P.S.


Něco o kursu drátování ...

Jsem ráda, že jsem se kursu zúčastnila. Myslím, že jsme se naučili opravdu hodně o drátenickém řemesle. Je to dobrý základ pro další zkoumání starých výrobků a vymýšlení vlastních. Samozřejmě že neumíme všechno, ale to neumí nikdo. Vždycky je co se učit dalšího.V lekcích byla velmi příjemná atmosféra zásluhou lektora i jeho manželky - pokud přišla.I spolužáci jsou příjemní a tvořiví lidé. Bylo to prostě fajn. J.K.

Kurs předčil mé očekávání, oceňuji to, že v dnešní době je někdo ochoten předávat relativně levně své know-how. Kurs ve mně aktivoval tvůrčího ducha. Z mého pohledu neměl chybu.
Ještě jednou díky. J.Ž.

Drátenictví - pro mne znovuvzkříšené řemeslo. Zprvu člověku trvá oplést cokoli strašně dlouho, ale postupně se zdokonaluje. Trvá dlouho, než začne drát poslouchat a na výrobek "se dá koukat". Chce to cvik a člověka těší, když je o výrobky zájem. Díky Vám jsem se jela podívat do Berouna na trhy keramiků. Byla to krása - tedy většinou.Byli tam i tři dráteníci. Zvláště mě zaujal jeden, který podle mně neměl na trzích co dělat. Jeho práce byly vyloženě "rychlá jehla", ale lidem to bylo upřímně jedno. Líbilo se mi, že jsem poznala různé druhy opletu a věděla jsem, jak se co dělá. Opravdu jste nám řekl všechno, alespoň jsem nezaznamenala nic nového nebo neznámého. Jen různé obměny vzorů,které jste nám ukázal. Řekla bych, že drátování se dostává do módy a jsem ráda, že něco málo z tohoto řemesla umím. Zatím Vám mohu tímto jen poděkovat. L.H.

Celkově se mi kurs líbil a byla jsem spokojena. Trochu mi vadily domácí úkoly. Chápu, že všichni nejsou tak vytíženi, že by jim nezbylo alespoň trochu času, ale někdy to bylo opravdu náročné a pro mě stresující, protože jsem chtěla úkol splnit, ale časově to prostě nešlo. V druhé polovině jsem byla velmi spokojená, tam nemám co vytknout. Bohužel jsem zjistila, že nemám takovou sílu, jakou bych potřebovala, takže asi zůstanu u drobné keramiky a kamínků.

Držím Vám palce a doufám, že se nevidíme naposledy. Velice Vám děkuji. L.H.

Při hodnocení bych chtěla podotknout, že se ráda zúčastňuji kursů, které vedou mistři svého oboru. Způsob výuky mi plně vyhovuje. Naučila jsem se hodně a otevřela se mi cesta, kterou mohu poznávat tradici a historii řemesla. Nabízená literatura, materiál i vše ostatní co se týkalo řemesla bylo na vysoké úrovni. Velmi kladně hodnotím příjemné, klidné jednání a způsob hodnocení. H.K.

Celý kurs se mi líbil. Byla jsem překvapená širokým využitím drátu. Do kursu jsem přicházela s velmi chabou představou o práci dráteníků. Jsem ráda, že jsem o něco chytřejší a snad i šikovnější. M.B.

Na kurs mne přihlásil můj nadřízený, za což jsem vděčná, protože bych to sama asi neudělala. Nikdy mne nenapadlo, že se dá z drátu vytvořit tolik zajímavých věcí, i když drátované hrnce se mi vždycky hrozně líbily a nyní jsem se na ně těšila. Teď, když mám před sebou své výrobky, musím říct, že mě nejvíc baví oplétání hrnců a z prostorových věcí věšák (na vařečky). Ten mě teda nadchnul a už visí v kuchyni. Bohužel, pastička na myš si mé sympatie nezískala a proto ji ani nemám vyrobenou. Doufám, že ji ostatní výrobky nahradí. Jsem velice ráda, že jsem kurs absolvovala a doufám, že si na drátování vždycky vyšetřím čas. Š.N.

Tento kurs mne velice obohatil, hlavně co se týká trpělivosti a zručnosti. Nejvíce mne zaujala drátovaná keramika a sklo, ale úplně nejvíc mně baví prostorové předměty. Velice Vám děkuji, že jste uspořádal tenhle kurs a že je i Vám inspirací pro pořádání kursů dalších. Bylo to perfektní, super, bezvadné,... Přeji Vám mnoho úspěchů v drátování a ať vyučíte ještě mnoho džarků. Osobně si myslím, že řemeslo jistě nezmizí z povrchu Země. Džarek M.H.

Drátování ve Třebani 2001 nemá chybu. L.D. ( zatím nejvzdálenější účastnice ze Zábřehu na Moravě).

Vše OK.

Lekce perfektně připraveny, výborné, nemám připomínky.

Potěšilo mne, že jsem zvládl všechny techniky, které jsme probírali.

Doporučuji ve stejném duchu vést kurs pro pokročilé.

Práce lektora byla výborná, byl velice ochotný pomáhat a blahosklonný k novým nápadům. Líbila se mi častá přítomnost médií, je tak alespoň vidět zájem o stará řemesla.

Přístup lektora k absolventům vytváří velmi příjemnou atmosféru a tím podporuje nadšení pro práci. Jeho příprava na jednotlivé lekce je příkladná.

Dobrý výklad, dobré předvádění práce. Video mne moc nebavilo (příběhy).

K mojí škodě jsem zpočátku moc netrénovala doma - je to nutnost. Zužitkovala jsem adresy prodejen. Senzační byla motivace v kolektivu a trpělivý lektor.

Ke kvalitě kursu a vedení lektorem není co dodat. Navrhuji uspořádat pravidelné čtvrtletní semináře pro absolventy kursů.

Spokojenost po všech stranách.

S průběhem kursu i prací lektora jsem byla spokojena.

Potěšilo mne, jak kursy byly vedené. Žádná rychlovka, na vše dost času. Uvítám pokračování.

S Vaším kursem jsme byly velmi spokojeny. Vždy bylo vše perfektně připraveno a během kursu jsme nenašly jediné hluché místo. Byl to nej... kurs, který jsme kdy absolvovaly. Pokud by se otevíralo pokračování tohoto kursu, byly bychom rády. Děkujeme.

Kladně hodnotím podklady pro jednotlivé lekce - rozpracovaná díla, postupy práce, rady, zajištěný materiál, ochotu. Časový prostor vyhovoval. Naučili jsme se instalovat, vystavovat, mluvit se zástupci médií. Jistě by bylo možné rozvíjet základní techniky - pro zájemce.

Zúčastnila jsem se již mnoha kursů, kde jsem se učila spoustu technik, hlavně z lidové tvorby, včetně drátování. Všichni lektoři byli milí, ale mělo to jednu chybu - lekce byly rychlé a krátké. Vše, po čem jsem toužila, co se týče výuky, se mi splnilo zde! Dostalo se mi tady největší péče a nejpodrobnějších rad. A za to děkuji. Džarek Ája.

Hodnotím jen druhou polovinu kursu. S pomocí Heleny a Vaší se mi podařilo i něco vyrobit. Na práci bych potřebovala víc času a propracovanější metodiku. Práce s drátem mne moc bavila.

(u tohoto posledního příspěvku je třeba uvést, že absolventka druhé části kursu se přihlásila i na první 4 lekce a splnila tak základní požadavky - např. odrátování kraslice).

Po čase jsem četl tyto věty v Lidových novinách z 3.10.2002:

"Nevídáno" je název první celostátní výtvarné soutěže NEVIDOMÝCH. Do soutěže byly přijímány sochy, reliéfní kresby, malby, koláže, krajky, výtvarné objekty z netradičních materiálů. Porota nejvýše ocenila mezi dospělými díla Boženy Přikrylové, Jiřiny Holeňové, ...(to je právě uvedená "drátenice" z našeho kursu - blahopřeji.)

...Nevidomí jsou ve většině činností až překvapivě soběstační, jen v některých chvílích a situacích nutně potřebují pomoc. Výstava, katalog i kniha mohou být pobídkou pro zájemce o práci asistenta.... Lidové Noviny 3.10.2002

Paní Jiřina jezdila do zadnotřebaňského kursu vlakem zcela samostatně, její nezdolné úsilí bylo příkladné. Děkuji jí i její pomocnici, tyflopedce Heleně, za nevídaný učitelský zážitek.Závěrem bych také já chtěl svým džarkům (džarek = "drátenický učeň", slovo převzaté z tajné řeči dráteníků, z tzv: krpoštiny) poděkovat za vlídná slova. Těší mne, že se záměr zdařil a že se možná otevírá nová tradice. Je příznačné, že výuka probíhá v malé, ale nesmírně zajímavé vísce na břehu Berounky, nedaleko královského hradu Karlštejna, Chcete-li se o místě konání dozvědět více, najděte stránku www.zadnitreban.cz . Je až neuvěřitelné, co vše lidé v tak malé obci stihnou dělat pro potěšení sebe i druhých.

Však se přijďte přesvědčit

dráteník
Petr